مزایا و نحوه استفاده از روغن کنجد

یکی از مواد غذایی شگفت انگیز و سالم که از 5 هزار سال پیش تا کنون مورد استفاده بشر قرار گرفته، کنجد است. کنجد یکی از قوی­ترین و مغذی­ترین مواد غذایی دارویی می­باشد. کنجد اهمیت عظیم و شگرفی در بین مردم داشت تا جایی که در هزاران سال قبل از میلاد بعضی از پادشاهان قسمتی از دست­مزد افراد را با دانه کنجد پرداخت می­کردند.
روغن ارده کنجد که از دانه گیاه کنجد به دست می­آید در تمامی دوران به صورت یک داروی درمانی به خصوص در بیماری­های روده­ای مورد استفاده قرار می­گرفت، علاوه بر این استفاده­های آرایشی نیز گزارش شده است. این دانه به طور طبیعی رنگی زرد دارد، طعم آن معطر و حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی است. هر دانه کنجد دارای 50 درصد روغن خالص است. این روغن عمدتاً مصرف خوراکی داشته و در صنایع داروسازی از آن به عنوان حلال در محلول های تزریقی عضلانی استفاده می­شود و استعمال خارجی آن بر اندام های مختلف بدن رایج است، به عبارتی در ماساژ. روغن کنجد به عنوان پادزهر سموم نیز به کار گرفته می شود، همچنین در درمان لک سوختگی روی بدن استفاده دارد. مصرف مداوم کنجد می­تواند بر تقویت حافظه تأثیر گذار باشد.
روغن ارده کنجد در کشورهای آسیایی از جمله هند، چین، ژاپن، خاورمیانه و کره بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد، همچنین به عنوان یک تقویت کننده عطر و طعم در غذاهای آسیای جنوب شرقی کاربرد دارد.  طب سنتی در هند واقع در منطقه "آیورودا" از روغن  ارده کنجد جهت آرام کردن علائم مربوط به استرس استفاده می­شود. تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد که نشان می دهد وجود آنتی اکسیدان غنی شده و چربی های اشباع نشده در روغن کنجد می­تواند به کنترل فشار­خون کمک کند. این روغن به­عنوان محبوب­ترین روغن در آسیا و همچنین یکی از اصلی ترین محصولات روغنی شناخته شده است،

منبع : محصولات کنجدی(کنجد،روغن ارده کنجد،روغن کنجد،ارده،حلوارده،سوهان ارده) |مزایا و نحوه استفاده از روغن ارده کنجد
برچسب ها : کنجد ,روغن ,استفاده ,ارده ,دانه ,مواد ,ارده کنجد ,روغن ارده ,مورد استفاده ,روغن کنجد ,کنجد می­تواند